Hem Maaşa Hem Eve Haciz Gelir mi?

  • 31 Ekim 2018

İcraların genelini bankalardan alınan kredilerin ödenememesi kapsıyor. Fakat sadece banka borçları değil oluşabilen bütün borçların ödenmemesi halinde icralık duruma düşebileceğinizi hatırlatalım. Mevcut borcunuzu öyle ya ödeyemediniz. Ödeyememe durumu alacaklıyı bağlamaz  ve haciz işlemleri başlatabilir. Borçlu olan kişilerin merak ettiği husus bu işlemin başlaması sonrasında hem maaşa hem eve haciz gelir mi? Sorusu. İsterseniz bu sorumuza cevap arayalım.

İcra Takibinin Başlaması Önemli

Banka borçlarınızın ödenememe süresi 90 günü aştıktan sonra bankalar bu durumu artık haciz işlemleri için avukatlara yansıtır. Bankaların genel hareketi kurumsal olarak bu. Fakat diğer alacaklılar bu durumu biraz daha esnetebilirken aynı zamanda bu üç aylık süreyi beklemeden de haciz işlemlerine başlayabilir. Yani burada borcunuzun limiti de önem arz eder. Bankalarda ise limit üzerinde durmazlar zaten kredi olduğu için miktarlarda yüksek tutarlardadır. Bu anlamda İcra Takibi Ne Zaman Başlar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Borç tutarının yüksek olması nedeniyle borçlunun mevcut maddi değer taşıyan varlıkları bu borcu karşılayamayabilir. Bu nedenle farklı olarak kişinin evi, arsa, taşıt ile gayrimenkullerine haciz konulabilir. Yasal olarak konulan bu haciz işlemi yine kişinin aylık düzenlik geliri olan maaşına da konulabilir. Maaşa konulan hacizler aylık kesintiler halinde uygulanır ve borç bitene kadar devam. Aynı zamanda bu süre zarfına elbette faiz de eklenir ve borcun fazlasıyla ödenmesi anlamına geliyor.

Maaşın Yüzde 25’i İcraya Kesiliyor

Maaşına haciz konulması demek maaşının dörte birinin kesilmesi anlamına geliyor. Burada hem maaşa hem eve haciz gelir mi sorusunun cevabı yine alacaklılarda saklı. Çünkü alacaklı kişi maaştan kesilen tutarın yetmediğini düşünür ve evi ile diğer maddi varlıklara da haciz konulmasını isteyebilir. Bunun için adli olarak başvuru yapması gerekir.

Maaşınızda icra kesintisi varsa başka bir icra gelmesi mümkün. Fakat bu icra sıraya giriyor ve önceki borcun bitmesinin ardından bu borcun ödenmesine başlanılıyor. Bu durumda alacaklı beklemekle yükümlü. Aksi takdirde tahsil etmesi yasal olarak mümkün değil.

Borçlu kişilerin korktukları hususlardan birisi olan evine haciz gelmesidir. Eve gelen haciz ile aile içi ve diğer nedenlerden dolayı zor durumda kalınacağından borçlu tedbir almak ister. Bu tedbirlerden birisi ev eşyası yada haczedilebilecek eşyaları saklamak yada ev adresini değiştirmek yada gizlemek ile yapılmaya çalışılıyor. Bu durumda kişinin borcu bitmez sadece biraz daha borcun ifasından kaçınılır. Kişinin adına kayıtlı taşınır ve taşınmaz varlıklar zaten saklanması mümkün olmadığı gibi haczedilmesi de kolaydır. Ayrıca bu tür varlıkların haciz ile satışı çok daha aşağı fiyatlara yapılır ve sizler maddi olarak yine mağdur olmuş olursunuz.

Kısaca özetlenecek olursa banka borçlarından dolayı yada diğer borçlarınıza istinaden ev eşyalarınızın haczedilmesi mümkün değil. Fakat taşınır ve taşınmaz mal varlıklarınıza el konulabilir. Bankalar maaşa koydukları haczin yanında başka haciz işlemlerini başlatabilmeleri için borcun çok yüksek tutarlarda olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Gönderilen Para İptal Edilir mi? başlıklı makalemizde başkasına giden para, gönderilen paranın iptali ve yanlış giden para hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Telefon Numarası Güncelleme

İnternet Bankacılığının en önemli güvenlik aşaması mevcut kullanımda olduğunuz telefon numaraları. Bu numaralara gelecek giriş şifreleri ile bankacılık hesabınıza giriş...

Kapat