Hayvan Hastalığı Destekleme Tazminatı

Kırsal Kalkınma Planlarını yapılan ar-ge çalışmaları ile sürekli güncelleyen Tarım ve Orman Bakanlığı havyan hastalıkları ile ilgili çalışmalarına da hızını kesmeden devam ediyor. Bakımı altındaki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hasta olmasına rağmen maddi kaybı nedeniyle imha edilmesinden korkan vatandaşlara maddi destek olmak amacıyla Hayvan Hastalığı Desteklemeleri yapılıyor. Aksi takdirde hastalıklı hayvanların satışı halkın sağlığını da etkileyebilir.

Meydana gelebilecek olan hayvan hastalıkları neticesinde oluşabilecek salgın ile diğer hayvanlarında hastalanması olağandır. Bu salgının oluşması ve yayılmasının engellenebilmesi için hastalıkla hayvanların imhası yapılır ve imha işlemi farklı yöntemler ile ileri ki dönemde tehlike arz etmeyecek şekilde ortadan kaldırılır.

Hastalıklı Hayvan Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Hayvan Hastalığı Destekleme Tazminatı verilebilmesi için hayvanlara belli bir fiyat belirlenmesi gerekir. Bu fiyatın belirlenebilmesi için bölgesel olarak kıymet takdir komisyonları Bakanlığa bağlı il ve ilçe müdürlüklerince yapılır. Böylece imha edilmesi gereken hayvanlara ödenecek fiyatlarda belirlenir ve hak ediş belgeleri ile birlikte kişilere ödemeleri yapılır.

Hangi Hastalıklar İçin Tazminat Ödeniyor?

Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanların hasta olması her durumda fark edilebildiği gibi kesim sonrası da anlaşılabilir. Hayvanın kesilmesinden sonra belirlenen hastalık ile hayvan için tazminat almanıza engel bulunmaz. Devlet çiftçi vatandaşını maddi olarak mağdur etmemek için böyle bir çalışma yapmaktadır ve hayvan sahibine yapılan bütün ödemeler teşvik olarak yani hibe verilir.

Yaklaşık 10 yıl öncesinde Ağrı, Doğubeyazıt ilçesinde meydana gelen kuş gribi vakasına istinaden oluşturulan tampon bölgedeki bütün kanatlı hayvanlar bertaraf edilerek, hayvan sahiplerine gerekli ödemeler gerçekleştirilmişti. Burada görülen kuş gribi hastalığı gibi, Afrikan At Vebası, Kuduz, Şap, Ruam Hastalığı, Brucella, tüberkuloz gibi hayvan hastalıklarından meydana gelen zararların tazmini için ödeme yapılmaktadır.

Belirlenen hastalıklar için yapılan başvuru neticesinde yetkili mercilerin inceleme ve araştırma yapması gerekebilir. Zira araştırma neticesinde bölge karantinaya alınabilir ya da tampon bölge oluşturularak bütün hayvanlar bertaraf edilmek suretiyle imha edilebilir.

Hayvan Tazminatı Nasıl Alınır?

Yapılan başvurular ile incelemeler neticesinde hastalık neticesinde maddi kayıp yaşayacak olan çiftçiye ilgili kurumca hak ediş belgesi düzenlenir. Bu belge ile hazırlanacak ödeme talimatları ilgili banka şubesine gönderilir. Banka şubesine başvuran çiftçi hak ettiği tazminatı nakit olarak alır.

Tedavi Sırasında Ölen Hayvanların Tazminatı

Mevcut hasta hayvanlarının tedavisi sırasında kayıp yaşanması olabilir. Bu kaybın yaşanması ile maddi destekten faydalanılabilmesi için hayvanın rahatsızlığı ile ilgili tedavinin devam ettiğine dair veterinerce verilecek rapor ve bu raporun incelenmesi neticesinde onaylanması gerekir. Yani devlet vatandaşının her daim yanında olmaya çalışmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşını kimler alır, nasıl alır, nereden alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Bankası Bonus Kredi KartıTemassız Özelliğini Kapatma

Kimilerine göre avantajlı olan fakat kimilerine göre de habersiz çekimler olabilmesi nedeniyle endişeler yaratan temassız kredi kartları her türlü fikre...

Kapat