Halkbank Devlet Bankası mı?

Her bankanın bir kuruluş amacı bulunuyor. 1938 yılında kurulan Halkbank’ın amacı da o günün şartlarında küçük ve orta ölçekli şirketlere maddi kaynak sağlamak. Bankaların genel amacı belli. Tüketiciler genel olarak sorduğu sorulardan birisi olan Halkbank Devlet Bankası mı? Sorusunun cevabı çok net. Fakat Halkbank’ın kuruluş amacı ile en önemli özelliği bir devlet bankası olmasıdır.

Bankaları Zamanla Bünyesine Kattı

1938 yılında kurulmasından sonra faaliyet göstermeye başlayan banka 1950 yılına kadar Halk Sandıkları ile kredi hizmeti yürütmüş. 1950 ve sonrasında ise 1992 yılına kadar esnaf, sanatkarların küçük işletmelerin bankası olarak faaliyet yürütmüş. Bu tarihe kadar kısıtlı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren banka 1950 yılından sonra şube açma yetkisi alarak ülke çapında genişleyerek büyümüştür.

Zamanla sermayesini artıran banka 1992 yılında Türkiye Öğretmenler Bankasını , 1993’te Sümerbank’ı, 1998(de Etibank’ı bünyesine alarak en büyük haline kavuştu. 2001 yılında alınan kararlar ile banka uluslar arası çapta rekabete açık hale geldi. 2001 yılında yarıca 96 şubesi bulunan Türkiye Emlak Bankası’nın devri Halk Bankasına yapıldı. Ardından da 2004 yılında Pamukbank’ı bünyesine katan Halkbank büyüdü ve genişledi.

Bugünkü Halkbank

Türkiye genelinde bir devlet bankası olarak faaliyetlerini gösteren Halkbank, yaygın bir şube ağı ve yüzlerce ATM ile milyonlarca müşteriye sahip bir finans kuruluşu. Ülke ekonomisine katkısı ile her daim söz ettiren bankanın misyonunda ülke ekonomisini güçlendirecek temellere sahip. Özellikle KOBİ ve esnaflar ile küçük işletmelere finans desteği sağlayan banka bireysel bankacılık işlemleri içinde önemli adımlar attı.

Türkiye’de hali hazırda üç devlet bankasından biri olarak faaliyet gösteren Halkbank son 10 yıl içerisinde büyük sıçrama gerçekleştirdi. Bu sıçrama ile bireylerin Halkbank devlet bankası mı sorusunun cevabını aramasına neden oldu.

Yurt içi ve Yurt Dışında Halkbank

İşletmelere sağladık finans desteğinin yanında bireysel müşterilerine taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve konut kredileri tahsis eden banka ayrıca sigorta kollarında da hizmet veriyor. Leasing, Yatırım, Gayrimenkul ortaklığı gibi hususlar ile her alanda bulunan bankanın Varlık Kiralama Şirketi de mevcut.

Yurtiçinde bulunan şubelerinden ziyade özellikle Türk vatantaşlarının daha yoğun yaşadığı yurt dışındaki bölgelerde de şubelerine ulaşmak mümkün. Bu sayede yurt içi ve yurt dışında para gönderim işlemleri de kolaylıkla yapılabiliyor. Yani kısaca Halkbank devlet bankası mı sorusunun cevabı evet oluyor.

Bir önceki yazımız olan Yanlış Hesaba Gönderilen Para İptal Edilir mi? başlıklı makalemizde başkasına giden para, gönderilen paranın iptali ve yanlış giden para hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Borcundan Dolayı Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Kredi borcu olan ve emekli olmayı düşünen kişilerin sorduğu sorulardan birisi de emekli maaşına haciz konulur mu oluyor. Öncelikle bir...

Kapat