Hacizli Mal Satışı ve E-Satış Portalı Nedir?

Son dönemlerde bankaya veya borçlu olduğu yere, borcunu ödeyemeyen kişi sayısı oldukça arttı. Bütçelerine uygun olmayan krediler çekenler, borç planlaması olmadan borçlananlar en büyük etken. Ödenmeyen borçlardan dolayı oluşan icra takibi, vekalet ücreti gibi masraflar esas borç ile birlikte bir kartopu gibi gittikçe büyür ve borçlu bunun altından kalkamaz. Dolayısıyla haciz işlemleri başlar ve haczedilen mallar satıldıktan sonra borç, avukat ücreti gibi masraflar ödenir.

Hacizli Mallar Nasıl Satılır?

Satış aşaması bir ihale ile gerçekleşir. En yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanır ve malın sahibi olur. Bu ihale ve satışlar eskiden kara düzende gerçekleştirilirdi. Teknolojinin gelişmesiyle beraber bu ihaleler dijital ve internet ortamına taşındı. Dijital ortama taşınmadan önce ihale ortamı gayri resmi olayların olmasına sebep oluyordu. Örneğin ihaleye katılacak olanların korkutulup, hacizli malın ucuza satılması gibi. Bu gayri resmi olay sadece alıcı için değil borçlu için de olumsuz bir durumdu. Çünkü toplamda 20 bin TL değerinde ürün 10 bin TL gibi bir fiyata satıldığında borcun sadece az bir kısmı ödeniyordu. Hacizli malın satışı için kullanılan portal E-Satış portalıdır.

E-Satış Portalı Nasıl Kullanılır?

Hacizli mal satışı ve E-Satış portalı adalet bakanlığının kurmuş olduğu bir internet platformudur. Haczedilen malların ihalesine girmek veya görüntülemek için esatis.uyap.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. İhaleleri görüntüleyebilmek veya teklif verebilmek için önce sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Siteye girdiğinizde sol üstteki imzasız giriş butonunu tıklayarak açılan sayfada kayıt olabilirsiniz. Kaydınızın onaylanma işlemini ister e-posta, ister SMS yoluyla yapabilirsiniz. SMS hizmetinin ücretli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sistem Üzerinden Türkiye’deki Tüm İcralık Malları Görebiliyorsunuz

Hacizli mal satışı ve E-Satış portalına kayıt olurken mobil giriş ile sisteme giriş yapabileceğinizi belirtelim. Sisteme girdiğinizde tüm Türkiye’deki hacizli malları göreceksiniz. Dolayısıyla sayfa biraz kalabalık olabilir. Çeşitli filtre ve kategori seçimiyle istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Görüntülemek istediğiniz hacizli mala tıkladıktan sonra açılacak olan pencereden teminat ve muhammen bedelinin ne olduğunu, ihalenin hangi salonda olacağını görüntüleyebilirsiniz. Gerekli ücretleri yatırmanız halinde aktif olan “teklif ver” butonundan teklif verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi Eşlerde Kredi Notu

Banka krediler kullanma sistemleri çağımızın en önemli maddi kurtarıcılarından biri. Bankaların güvence sağlamak adına istediği ipotekler, kefiller vs durumlar karşısında...

Kapat