Güvenlik Sürüşün Püf Noktaları

Araç sürücülerinin aslında araç sürerken dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Bir anlık dikkatsizliğin çok ciddi sonuçlar doğurabileceği araç kazalarında güvenli sürüş tekniklerini öğrenerek sizlerde güvenli bir şekilde araç kullanma şansını yakalayabilirsiniz.

Sürüş için kendinizi odaklayın

Araç sürücülerinin araçlarına bindikten sonra aslında son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Araç sürecek olan kişilerin sürüş anında araç sürme dışında herhangi bir şeyle ilgilenmemesi en çok dikkat edilecek konular arasında gelmektedir. Özellikle son yıllarda meydana gelen kazaların birçoğunda araç sürücülerinin sürüş anında telefon ve benzeri gibi cihazlar ile olan bağlantıları yüzünden kaza yaptıklarını görüyoruz. Bu yüzden de bu tarz cihazlar ile ilgilenmeden araçlarınızı sürmeye hazırlıklı olun.

Hızlı gitmek size bir şey kazandırmaz

Güvenli sürüşün püf noktaları arasında yer alan bir diğer unsur ise belirtilen hız limitlerine uyarak gitmenizdir. Hızlı bir şekilde gitmeniz hem aracınızın daha çok yakıt tüketimi sarf etmesine hem de sizlerin trafik kazası yapma riskinizin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kara yolları tarafından belirlenen hız limitlerine uyarak gitmeniz güvenli bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır.

Diğer sürücülere karşı dikkatli olun

Aslında bütün konsantrasyonunuzu yola vermeniz gerektiğinizi biliyorsunuz. Bu zaman içerisinde de araç kullanırken diğer araç sürücülerini de kontrol ederek güvenli bir şekilde sürüş yapabilirsiniz. Yani bu sürüş tekniğine aslında defansif sürüş tekniği de diyebiliriz. Hava şartlarının kötü olduğu durumlarda önünüzde seyreden araçlar ile mesafenizi koruyunuz. Özellikle hava şartlarını kötü olduğu durumlarda hızınız kadar mesafe bırakmayı ihmal etmeyiniz.

Araç içerisinde yer alan sabit olmayan eşyalarınızı da mutlaka ama mutlaka yolculuk yapmadan önce sabitlemeye çalışın. Özellikle cep telefonu ve benzeri eşyalarınızın sürüş sırasında düşmesi gibi durumlar karşısında sürücülerin bu eşyalarını almaya çalışması ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu belirttiğimiz detaylara uyarak sizlerde güvenli bir şekilde sürüş keyfini çıkartmış olacaksınız.

Güvenli bir şekilde araç sürme teknikleri arasında aynı zamanda araçlarınızın zamanında yapılmış olan bakımlarının da çok büyük önemi bulunmaktadır. Bu detayı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
İşte En Az Yakan Otomobiller

Otomobil alacak olan müşteriler genellikle araçların donanımlardan çok yakıt türü ile ilgili olan detaylarını merak etmektedirler. Bu yüzden de sınıfında...

Kapat