Garanti Bankası Bonus Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

  • 21 Kasım 2018

Size verilen kredi kartı ile yaptığınız harcamalarınıza aylık düzenli olarak hesap özeti çıkarılmaktadır. Bu özette özellikle hangi tarihte hangi alışverişleri yaptığınız ve tutarları bulunurken asgari ödeme tutarları ile ilgili hususlarda yer alır. Birer tüketici olarak bunları genelde incelemekten imtina ederiz. Fakat mağduriyetinizin yaşanmaması adına bu özetlerin kontrolleri sağlanmalı. Ola ki sizin rızanız dışında yapılan harcama varsa itirazda bulunmalısınız. Garanti bankasının kredi kartını kullanan tüketicilerde bu incelemeyi yapanlar arasında olmalı. Zira şüpheli bir harcama olduğuna kanaatiniz bulunuyorsa Bonus Kredi kartı harcama itirazı yapmalısınız.

Harcama itirazlarının iki önemli hususu bulunuyor. Türkiye’de olduğu gibi tüm dünya’da işlem gören Visa, Mastercard ve American Express marka kartların harcama itirazları uluslar arası kurallar ile ve Türkiye’deki yasal hukuki zemin ile itirazların çözüme kavuşturulması söz konusu. Bu nedenle yapacağınız itiraz bu usuller çerçevesinde olmalı. Bu nedenle itiraz için gerekli süreden, aşaması ve sonuçlanmasına kadar tüketiciler olarak bizlerde olan sorunluluk kadar bankalarda da bulunmaktadır. Bu süreç tek taraflı işlememektedir.

Kartınızdan şüpheli bir alışverişin söz konusu olduğunu düşünüyorsanız öncelikle harcama itiraz formunu tanzim etmeniz gerekecek. Bu harcama itiraz formu indirilebilir.  Başvurunun eksiksiz olması için gerekli tüm hususlar atlanmadan bu formda belirtilmiş ki, tüketiciler için önemli bir avantaj oluşturuyor.

Bonus Kredi Kartı Harcama İtirazında Süre

Garanti Bankasının tahsis ettiği kredi kartlarının itirazını yapabilmeniz için gerekli zaman aşımını geçirmemeniz gerekiyor. Ekstre basımından sonra yapılan harcamaların itirazını son ödeme tarihi geçmeden yapmakta fayda var. Banka bu şekilde talep ediyor olsa da itirazınızın süresi geçecek diye endişelenmeyin. Zira bankaya yaptığınız başvuru süresi geçiyor olsa da yasal olarak adli makamlarda itiraz hakkınız her zaman bulunmaktadır.

Nasıl İtiraz Edeceğim?

Hazırlamış olduğunuz itiraz formunu Garanti Bankasına mail yoluyla, faksla gönderebilir ve Garanti Banka Şubelerine elden teslim edebilirsiniz. Ayrıca harcama itirazınızı Garanti İnternet üzerinden de yapabiliyorsunuz. Bankaya ulaşan başvuru sonrası üç iş günü içinde SMS ile size bilgilendirme yapılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken dilekçenin bankaya ulaşıp ulaşmadığı. Ulaşmazsa zaten size dönüş yapamazlar. Ayrıca yasal olarak başvurunuzu yaptığınıza dair bir dayanağınızın olması gerekir. Başvurunuzla ilgili bilgiyi 444 0 333 Alo Garantiyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Başvuruya Cevap Süresi Ne Kadar?

Garanti Bankası Kredi Kartı harcama itirazınıza yapılan inceleme neticesinde 15 gün içerisinde inceleme yapılacağına dair cevap gelirken bu inceleme süresi yaklaşık 2 ay ile 6 ay arasındadır. Bu süre sonrasında hatalı bir harcama söz konusu olursa banka harcamayı kesen firmadan paranızı alarak size iade ediyor.

Kaybolan ve Çalınan Kartınızla Yapılan Harcamalar

Bonus kredi kartınızı kaybetmeniz halinde yada çalındığında işlem yapılması da mümkün. Özellikle temassız özellikli bonus kart ile şifresiz alışveriş söz konusu olursa öncelikle 444 0333 Alo Garantiyi aramalısınız ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Kartınızı kapattırdıktan sonra yapacağınız işlem ikametinizin bulunduğu karakola başvuru yaparak kartınızın kaybolduğu yada çalındığına, şüpheli harcama yapıldığına dair tutanak tutturun. Bu tutanak ile birlikte savcılığa da suç duyurusunda bulunmak gerekir. Bu noktadan sonra yapacağınız muhtemel itiraz için savcılığa suç duyurusu dilekçeniz ve karakolda tutulan tutanağınızı da başvuru formuna eklemeniz faydanıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Worldcard Harcama Ertele, Yapı Kredi Kredi Kartı Ekstre Erteleme başlıklı makalemizde kredi kartı erteleme yapı kredi, worldcard borç taksit ve Yapı kredi ekstre erteleme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Bankkart Combo Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

Kredi kartları ile yapılan harcamalar neticesinde şifre girilmesi gerekir. İnternet üzerinden yapılan harcamalar için ise telefonunuza gelen şifre ile beraber...

Kapat