Evde Hizmete Muhtaç Yaşlılar

  • 24 Temmuz 2018

Modern Hayatta Aile

Günümüz koşullarında aile yapıları git gide küçülmektedir. Eğer ki geçmişe gidilecek olursak aile bireyleri daha çok büyük aile şeklindedir. Atalarımız yaşlıları bir bereket vesilesi olarak görür onlara çok iyi davranırlardı. Günümüz aile yapısı ise daha çok çekirdek aile şeklindedir. Ekonomik yönden refah ortamının dünyanın birçok alanını kuşatmasıyla aileye artık fazla önem verilmemektedir. Özellikle yaşlı kişilere evde fazlalık gözü ile bakılmaktadır. Bu durum her ne kadar böyle olsa da genel itibari ile Türkiye’nin çeşitli yerlerine göre farklılık göstermektedir. Türkiye’nin iç ve doğu bölgelerinin büyük bir kısmı büyük aile yapısı hâkim iken Türkiye’nin batı kısımlarında daha çok çekirdek aile yapısı görülmektedir.

 Yaşlıların Aile Ortamına Etkileri

Her ne kadar büyük aile yapısı çoğalmaya başlasa da hayla büyüklere yani yaşlı bireylere saygı devam etmektedir. İnsanlar onları tecrübeli kişiler olarak algılamakta ve o şekilde davranmaktadırlar. Eğer ki evinizde yaşlı bireyler varsa onlara gerekli olan saygıyı göstermelisiniz. Yaşlı kişileri ev ortamından daha çok sosyal hayata yönlendirmelisiniz. Devletimiz birçok yönden hizmet alanında yaşlı bireylere destek çıkıp yardım etmektedir. Hastane ortamında altmış beş yaş üstü kişilere öncelik hakkı vermektedir. Ev ortamında bulunan ve hizmete muhtaç yaşlı sayısı Türkiye de oldukça fazladır. Bu yaşlılar genel olarak kendi başlarına veya huzur evlerinde yaşamaktadırlar.

 Huzur Evlerine Güvenilebilir Mi?

 Günümüz insanın büyük bir kısmı yaşlı aile bireylerini huzur evlerine göndermek ister. Huzur evleri genel itibari ile sıkıntılı yerlerdir. Huzur evi seçerken çok iyi araştırılmalı ona göre iyi bireyler bulunmalıdır. Son zamanlarda huzur evlerine olan güven git gide azalmıştır. Bazı gizli görüntülerin kamuoyuna çıkması ve yaşlı kişilere iyi davranılmadığı yönünde iddialar olsa da bu iddiaların büyük bir kısmı doğru değildir. Her ne olursa olsun yaşlı kişileri evlerimizde ağırlamalı ve onlara gereken ilgi ve alakayı göstermeliyiz. Bu şekilde yapılırsa çocuklarımızda bu durumu örnek alır. Her bakımdan sağlam ve bilinçli bireylerin yetişmesi sağlanacaktır. Türkiye de bu durum git gide önemli bir mesele haline gelmiş bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Yardımı Başvurusunu Nasıl Yaparım? başlıklı makalemizde gebelik yardımı nasıl alınır, gebelik yardımı ne kadar ve hamilelik yardımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Mortgage Emlak Krizi Nedir?

Mortgage emlak krizi Amerika'da başlayıp tüm dünyaya yayılmış bir krizdir. 2008 yılında patlak veren bu kriz tüm dünya ekonomilerini adeta...

Kapat