Evde Hizmete Muhtaç Yaşlılar

  • 23 Ocak 2019

Modern Hayatta Aile

Evde Hizmete Muhtaç Yaşlılar. Günümüz koşullarında aile yapıları git gide küçülmektedir. Eğer ki geçmişe gidilecek olursak aile bireyleri daha çok büyük aile şeklindedir. Atalarımız yaşlıları bir bereket vesilesi olarak görür onlara çok iyi davranırlardı. Günümüz aile yapısı ise daha çok çekirdek aile şeklindedir. Ekonomik yönden refah ortamının dünyanın birçok alanını kuşatmasıyla aileye artık fazla önem verilmemektedir. Özellikle yaşlı kişilere evde fazlalık gözü ile bakılmaktadır. Bu durum her ne kadar böyle olsa da genel itibari ile Türkiye’nin çeşitli yerlerine göre farklılık göstermektedir. Türkiye’nin iç ve doğu bölgelerinin büyük bir kısmı büyük aile yapısı hâkim iken Türkiye’nin batı kısımlarında daha çok çekirdek aile yapısı görülmektedir.

 Yaşlıların Aile Ortamına Etkileri

Her ne kadar büyük aile yapısı çoğalmaya başlasa da hayla büyüklere yani yaşlı bireylere saygı devam etmektedir. İnsanlar onları tecrübeli kişiler olarak algılamakta ve o şekilde davranmaktadırlar. Eğer ki evinizde yaşlı bireyler varsa onlara gerekli olan saygıyı göstermelisiniz. Yaşlı kişileri ev ortamından daha çok sosyal hayata yönlendirmelisiniz. Devletimiz birçok yönden hizmet alanında yaşlı bireylere destek çıkıp yardım etmektedir. Hastane ortamında altmış beş yaş üstü kişilere öncelik hakkı vermektedir. Ev ortamında bulunan ve hizmete muhtaç yaşlı sayısı Türkiye de oldukça fazladır. Bu yaşlılar genel olarak kendi başlarına veya huzur evlerinde yaşamaktadırlar.

 Huzur Evlerine Güvenilebilir Mi?

 Günümüz insanın büyük bir kısmı yaşlı aile bireylerini huzur evlerine göndermek ister. Huzur evleri genel itibari ile sıkıntılı yerlerdir. Huzur evi seçerken çok iyi araştırılmalı ona göre iyi bireyler bulunmalıdır. Son zamanlarda huzur evlerine olan güven git gide azalmıştır. Bazı gizli görüntülerin kamuoyuna çıkması ve yaşlı kişilere iyi davranılmadığı yönünde iddialar olsa da bu iddiaların büyük bir kısmı doğru değildir. Her ne olursa olsun yaşlı kişileri evlerimizde ağırlamalı ve onlara gereken ilgi ve alakayı göstermeliyiz. Bu şekilde yapılırsa çocuklarımızda bu durumu örnek alır. Her bakımdan sağlam ve bilinçli bireylerin yetişmesi sağlanacaktır. Türkiye de bu durum git gide önemli bir mesele haline gelmiş bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Elbirliği İle Peşinatsız Ev Almak Mümkün!

Konut sahibi olmak isteyenlerin en büyük derdi konut kredisi ve faizler... Eminevim'in "Elbirliği Sistemi" sunduğu farklı ev alma yöntemleri ile;...

Kapat