Ev Tapusu Üzerine Kredi Çekilir mi? (İpotekli Kredi)

  • 12 Ekim 2018

Kredi ürünlerinden bir yada bir kaçını kullanmak isteyen kişiler gelirlerinin düşüklüğü, kredi notu gibi nedenlerle teknik olarak kredi alamayacak durumda olabilirler. Özellikle bu türde kredi almaya müsait olmayan kişilerin tercih ettikleri hususlardan birisi ev tapusu üzerine kredi çekilir mi olarak karşımıza çıkabiliyor. Evet bankalar taşınmaz gayrimenkulümüz olan ev tapusu üzerine ipotek koyarak talep eden kişilere konut kredisi ve diğer kredi ürünlerini tahsis edebiliyor.

Adınıza Kayıtlı Ev Tapusu İle Kredi

Ev tapusu üzerine alınan krediler neticesinde banka doğal olarak evinizin üzerine ipotek koyuyor. Diğer adı da rehin olan ipotekli kredi ile konut, iş yeri yada ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün. Taşınmaz gayrimenkulünüz bulunuyorsa bu gayrimenkul resmi olarak sizin adınıza kayıtlı ise bankaya başvurarak ev tapusu üzerine ipotekli kredi çekebiliyorsunuz. Fakat bu noktadan itibaren mevcut kredinizin vadesinde taksitlerini ifa etmeniz gerekir ki, evinizden olmayın. Çünkü kredi taksitlerinin ödenememesi durumunun gerçekleşmesinin ardından banka ipoteğe istinaden evinize el koyabilir ve kredi borçlarınızın tahsili için bu evi satarak maddi kaybını kurtarmaya çalışır.

Kredi Yasaklısı Konumundakilerin Tercihi İpotekli Kredi

Özellikle kredi yasaklısı konumunda olan kara listelerde isminizin olması halinde kredi alamamanız gayet normal. Bu durumda size hiç bir banka kredi vermez. Fakat teminat gösterebilecek değerde eviniz bulunuyorsa bu evin tapusu üzerine kredi tahsisi yapılabilir. Bankalar ipotekli kredi de farklı değerler üzerinden kredi verebiliyor. Yani ipotek ettireceğiniz eve öncelikle eksperler bir fiyat belirliyor. Bu fiyatın üzerinden kredi tahsisinde bulunuyorlar. Ziraat Bankası ipotekli kredi tahsisinde gösterilecek gayrimenkulün değerinin yüzde 80 oranında kredi tahsisi yapıyor. Çekilen kredi ihtiyaç kredisi ise maksimum 36 ay, konut veya iş yeri kredisi ise 120 ay vade ile size kredi veriyor. Buradaki oran bazı bankalar yüzde 75 ile sınırlı iken bu sınırı banka ile görüşerek kendi aranızda halledebiliyorsunuz. Yani banka biraz daha esnek davranabilir ve istediğiniz oranlarda kredi verebilir.

Ev tapusu üzerine kredi almanız halinde evinize ipotek konulmasından dolayı aldığınız kredi vadesi boyunca bu ev için satış işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Evin bütün kullanım hakkı sizde olmasına rağmen tapu da görünen rehin yüzünden satışa çıkarmış olsanız dahi resmi olarak satış imkanı Tapu Müdürlüklerinden geri dönecektir. Çünkü ipotekli mal satışlarına engel bir durum vardır.

Ev Tapusu Üzerine İpotekli Kredi İçin İstenilenler

İpotekli kredi almak istiyorsanız ipoteği koyduracağınız evin tapu fotokopisi ile kimliğiniz ile istediğiniz bankaya başvuruda bulunuyorsunuz. Banka size başvuru esnasında matbu dilekçeler ile sizi uğraştırmadan başvurunuzu alıyor. Kredi geri ödemelerinin yapılabilmesi için gelir belgenizi isterlerken gelir durumunuzun yetersiz kalması halinde bankalar sizden ayrıca kefil yada kefiller de talep edebilir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir, Krediye Olumsuz Yanıt

Bankalar, müşterilerinin her yardım ihtiyacına karşılık vermek isterler. Bu sayede acil bir nakit ihtiyaçlarında, ani bir harcama ihtiyacında ve tek...

Kapat