Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme (2. Kredi Alımı)

  • 01 Mart 2019

Tüm ürün alımlarında olduğu gibi kredi alımlarında da uzun vadelerde borçlanırken kişiler kendi muhasebelerini çok iyi yapmaları gerekiyor. Çünkü mevcut sınırlı gelir ile zamanla kişinin giderleri açılabiliyor. Karşınıza olmadık ve planlanmadık hususların çıkması halinde maddi olarak zorluklar başlıyor ve daralan ekonominizi rahatlatma arayışı içerisine giriyorsunuz. Bu durumda en akıllıca yol eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme olduğunu düşünebiliyorsunuz. Bu durum kişileri rahatlatan yollardan ve sürekli tercih edilen şıklardan bir tanesi.

Kişilerin en çok mağdur olduğu konu kredi kartı ödemeleri. Bu ödemeleri yapamadıkları zaman borç kapatma olarak kredi çekiyorlar ve kredi kartının borçlarını kapatıyorlar. Fakat bir süre iyi giden bu süreç sonrasında yine tekrarlayabiliyor ve kart sahibi yine eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme yoluna gidebiliyor. Buraya kadar her şey normal. Kredi Yapılandırma denilen bu husus günümüzde daha revaçta. Bunun nedeni artan tüketici kredisi vadeleri. Geçmiş dönemde 36 ay vadelere kadar kredi kullanılabilirken bu durum değişti ve artık 60 ay boyunca ödeme yapabilmek üzere nakit kredi alabiliyorsunuz. Bu nedenle 36 ay çekilen krediler 60 ay vadede yapılandırılabilecek başlıklı yazımız sizlere faydalı olabilir.

Kredi Ödemesi Varken Yeni Kredi Çekilir mi?

Aslında bir çok banka eski kredinizi kapatmadan yenisini de verebiliyor. Bu durum tamamen banka ile aranızdaki ilişki, gelir durumunuz, ödeme alışkanlıklarınıza bağlı olarak karşınıza çıkabiliyor. Örneğin Akbank Direkt ile internet müşterilerine anında 50 bin lira kredi tahsisi önemli bir rol oynuyor. Bu gibi müşterisi olduğunuz bankanın dijital bankacılık şubesinden de başvuru yapabilir ve yeni kredi tahsisine gidebilirsiniz.

Kredinizi Kapatıp Yeni Kredi Çekiyorsunuz

İkinci kredi çekmek kişiler maddi olarak zorlayabilir. Zira iki taksit ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. Bunun için tüketicilerin tercih ettikleri eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme oluyor. Bu hizmetin başvuru noktası banka şubeniz. Müşteri ilişkileri temsilcisi ile birebir görüşme neticesinde birkaç dakika içerisinde banka sizin başvurunuzu değerlendirerek size cevap verebiliyor. Fakat yüksek tutarlarda kredi çekme talebiniz varsa yetkili kişi bu durumu merkeze dijital yoldan bildiriyor ve onayın gelmesini bekliyor. Onay sonrası ise kredinizi almış ve eskisini kapatmış oluyorsunuz.

Kredi tazeleme sonrası mevcut hayat sigortası yenileniyor, kredi tahsis ücreti yeniden alınıyor ve geçmiş vergiler düşülerek yeni vergilendirme tablosu hazırlanıyor. Bu noktadan sonra siz borcunuzu kapatmış ve yeni kredinizi de yeni faiz oranları üzerinden çekmiş oluyorsunuz.

Diğer Alternatifiniz Borç Transferi

Borçlarınızı başka bankalara taşıma imkanları da bulunurken borçlarınızı temizle imkanları da sizlere verilenlerden. İlgili yazımızda istenilen belgelerden, nasıl bir yol izlemenize kadar ayrıntılar önemli bir şekilde aktarıldı. Bu nedenle okumanızı tavsiye edebiliriz. Kredi üstüne kredi çekilir mi? Elbette çekilebilir. Ama yeni kredinizi başka bankadan çekmek isterseniz ve eskisini kapatmak isterseniz bu durumda borç transferi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu işlem için yeni bankanıza başvuru yapmanız, krediniz onaylanması gerekir. Bu onay sonrası kredi tahsisi yapılır ve banka size nakit para vermeden önce eski kredi borcunuzu kapatır. Böylelikle borç transferi yapmış olursunuz.

Kısacası değinecek olursak sizlerin maddi gelir durumu elverdiği yani karşıladığı sürece iki, üç yada dördüncü kredinizi de çekebilme imkanlarına sahipsiniz. Bununla birlikte eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme de diğer bir alternatif yolunuz.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Elden Senetle Kredi)

Senetle kredi veren kurumlar genelde Faktring şirketleri oluyor. Bu şirketlere başvuru nedeni ise bankalardan kredi alamama durumu. Bankaların verdiği faiz...

Kapat