Emlak Katılım Bankasından Düşük Faizli Konut Kredisi Bekleniyor.

Emlak Bankası Türk Bankacılık sektöründeki faaliyetlerine geçtiğimiz günlerde geri döndü. Faaliyette olduğu dönemde konut edinmede önemli roller oynayan bankanın tekrar açılması inşaat ve emlak sektöründe sevinçle karşılanırken beklentileri de artırdı. Tekrar faaliyetine başlaması ile emlak piyasasında nasıl bir tavır takınacağı ve nasıl bir yenilikler getireceği de merak konusu oldu.

BDDK tarafından onay verilmesinin ardından tekrar kurulan Türkiye Emlak Katılım Bankası kısa süre içerisinde şubeleşmeye geçecek. Aralık ay’ı içerisinde hazırlıklarına başlandığı belirtilen bankanın amaçları arasında ithal edilen inşaat malzemelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlamak olacak. Bankanın faaliyet izni verilmesine dair karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Emlak Bankası Konut Kredisi Verecek mi?

Tekrar açılmasının ardından beklentilerini sıralayan piyasa bu hususlar arasında konut kredisini de almış durumda. Adı ile özdeşleşen bankanın mevcut piyasalardaki konut kredilerinden çok daha uygun faiz oranları ile bu kredi imkanları vermesi emlak piyasası hareketlendirecektir. Çok yüksek seviyelerde hareket eden konut kredisi faizleri düşme eğiliminde. Bu anlamda bankaların ilanlarında da indiğinden ziyade duyuruları görebilirsiniz.

TOKİ ile taksitli ev satımı Türkiye’de 240 ay gibi uzun vadelerde gerçekleştiriliyor. Uygun taksitler ve faizle verilen evlerden satılmayanları da mevcut olmasına rağmen buna alternatif bir sistem olarak açılan Emlak Bankası’nın nasıl bir hizmet vereceğini önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca açıklanması bekleniyor.

Açılan Emlak Bankası sadece konut alacaklara fayda sağlamayacaktır. Bununla birlikte zor günler geçiren ve daralan inşaat sektörü için de ayrı bir finans kaynağı olarak hizmet vermesi beklenenler arasında. İnşaat sektörünün maddi ihtiyaçlarında finans kaynağı olacak olan Emlak Bankası önemli rolleri üstlenecektir.

16 Yıl Aradan Sonra Yeniden

Önceki yıllarda Emlak Bankası adıyla hizmet veren banka yeni ismi olan Emlak Katılım Bankası olarak hizmet verecek. 16 yıllık aradan sonra tekrar kurulan bankanın geçmişte kuruluş hikayesi ise karışık. Anadolu ve Emlak Kredi bankası birleşerek İstanbul’da kurulan banka 18 yıl faaliyetlerini sürdürmüştü. Bu süre içinde yaklaşık 180 bin konuta imza atılması ile özellikle İstanbul’da Ataköy, Mavişehir, Ataşehir, Başakşehir gibi önemli konut projeleri hala günümüzde tercih edilir semtler.

Önümüzdeki süreçte kuruluşunu hızlandıracak olan bankanın ülke genelinde nasıl bir hizmet vereceği şimdiden merak konusu.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Konut Kredisi Faizleri Düştü. (Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları)

Konut kredisi alımı için psikolojik faiz sınırı yüzde bir ile ifade ediliyor olsa da güncel olarak konut kredisi faizleri bu...

Kapat