E Okul Nedir (Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir)

  • 03 Ekim 2019

2007 yılından bu yana açık olan e-okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde hem eğitim camiasına hem velilere hem de öğrencilere önemli kolaylıklar sağlıyor. Öğrenci ile ilgili bilgileri dijital ortamdan anlık ulaşım sağlayan e-okul öğrenci hakkında bilgileri veliye bildiren bir sistem. Okulda eğitim gören çocuklarını takip etmek isteyen veli e okul öğrenci girişi yaparak istediği bilgiye güncel olarak ulaşabiliyor.

E Okul İle Hangi Bilgilere Ulaşırım

Öncelikli olarak çocuklarının okula devamını yapıp yapmadığıyla ilgili olarak öğrencinin devamsızlık bilgilerine buradan ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca hangi derslere girdiğini takip için haftalık ders programları da eklenmiş durumda. Sınav tarihlerini takip etmeyen öğrencilerin velileri de bu sistem sayesinde çocuğunun hangi tarihte hangi sınava gireceğini öğrenebiliyor. Ayrıca bu tarihler sonrası açıklanan sınav notlarına erişim, arada verilmiş olan sözlü sınavları ile ortalamalar ile dönem ve yıl sonu itibariyle notlara ulaşım sağlanması mümkün. Okul yıl sonunda ayrıca çıkarılan e-karne ile elinize fiziki olarak gelmese dahi sistem üzerinden önlü ve arkalı olarak karnesini görebiliyorsunuz. Bu anlamda maddelersek;

  • Devamsızlık Bilgileri
  • Ders Programı
  • Sınav Tarihleri
  • Sınav Sonuçları
  • Sözlü Notları
  • Yıl Sonu Notları
  • E-Karne
  • Öğrenci Nakil Bilgileri
  • Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili yapılan duyurular.

E-Okul Giriş

Öğrenciler ve veliler zaman zaman e-okul giriş sayfasını arıyor. Bu sayfa ile nasıl girileceği endişesi yaşayan velilerin öncelikli korkusu şifre hususu. Velilerin öğrenci bilgi sistemine girebilmesi için MEB herhangi bir şifre işleme koymadı. Zira milyonlarca öğrenci için bu zorlu bir etap olabilirdi. Burada girişe mümkün kılan öğrencinin TC numarası ve okul numarası. Bu iki bilgi sayesinde öğrenci bilgilerine ulaşım ayrıca e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Burada e-devlete giriş için şifreniz olması gerekir. Ya da bunun yanında internet bankacılığı ile yönlendirme yapabilmeniz mümkün.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığınca öğrencilere ve velilerine kolaylık sağlamak amaçlı olarak sunulan bu hizmet (e okul) okul idareci ve öğretmenlerine de kolaylıklar sağlayan bir sistem. Bu sayede öğretmenler karne doldurmaktan ziyade öğrenci bilgilerini sisteme giriyor. Kuruluş yılı olan 2007 ile bazı erişim sorunları yaşanmasına karşın önemli bir aşamadan geçti. Günümüzde kullanılan bu sistem sayesinde öğrenci bilgilerine ulaşım ve öğrencinin nakil işlemleri yapılabiliyor. Buradaki bilgilerin güncel olarak tutuluyor olması da velilerin takip etmesine neden oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kobi Kredisi Nedir, Nasıl Nereden Çekilir? başlıklı makalemizde kobi ve kredi kobi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
E-Okul Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? (MEB E Okul VBS Ekranı)

Velilerin en çok giriş sağlamaya çalıştığı mecralardan birisi olan Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) öğrenciler hakkındaki tüm bilgilere ulaşım sağlayan bir...

Kapat