Döviz Hesabı Nedir, Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

  • 27 Şubat 2019

Kişiler, ihtiyaçlarının kabarık listesinden her seferinden bir tane daha silebilmek için sürekli harcama yaparlar. Bazı ihtiyaçlar da öyle büyüktür ki tek kalemde satın alınamazlar. Bu tarz ihtiyaçlar için de gerekli olan yatırımdır. İşte bu yatırımı yapmanın birçok yolu vardır. Kişiler tecrübeleri ve hayat alışkanlıkları sebebiyle birçok farklı yatırım türüne yönelirler. Bunlardan bazıları; Türk Lirası cinsinden yatırım, altın şeklinde yatırım, değerli kâğıtlar üzerinden yatırım gibi türlerden oluşan yatırımlardır. Yazımızın konusunu oluşturan yatırım türü ise dövizdir. Döviz hesabı, vadeli döviz hesabı ve nasıl bir işlem gördüğüne dair merak edilenleri yazımızda belirtiyor olsak ta,  vadeli hesap ile ilgili olarak kazançlarınızı belirttiğimiz aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Döviz üzerinden birikim yapan insanlar dövizin kur değişimlerinden daha fazla gelir elde edeceklerini düşünürler. Bankalar da insanların bu ihtiyaçlarına karşılık vermiştir. Mevduat hesaplarının ilerlemiş yapılarını, döviz cinsine de uyarlayan bankalar; böylece elektronik ortamda döviz kullanımını daha pratik hale getirmiştir. EFT ve havale gibi işlemler, döviz hesapları bünyesinde de kullanılmaya başlanmış ve bu sayede insanların tercih sebebi olmuştur. Şimdi döviz hesaplarının vadeli ve vadesiz olacak şekilde nasıl açılacağından bahsedelim.

Vadesiz döviz hesabı nasıl açılır?

Vadesiz döviz hesabı açtıran müşterilerin amacı, birikim yapmak yerine dövizle finansal işlemleri yerine getirmek veya ilgili dövizlerle hesap üzerinden işlemler yapmaktır. Eğer sürekli para çekip, yatırma gibi işlemler kullanılacaksa zaten vadesiz hesabın açılması en doğrusu olacaktır. Bu vadesiz döviz hesabı sayesinde de kur farkından oluşabilecek değer kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Döviz hesabının kullanım olarak, klasik bir mevduat hesabından herhangi bir farkı yoktur. Önemli olan nokta ATM kullanımı sırasında oluşan fark olacaktır. Döviz işlemlerinizi, döviz bulundurma özelliği bulunan ATM’lerden gerçekleştirebilirsiniz. Döviz hesabı açtırmak istediğiniz bankaya gidip, bu isteğinizi herhangi bir şubeye vereceğiniz dilekçe ile resmiyete dökebilirsiniz. Bankanın ilgili kontrolleri sağlamasından sonra vadesiz döviz hesabınız kullanıma açılacaktır.

Vadeli döviz hesabı nasıl açılır?

Döviz türünden yatırım yapmak ve bu işlem sonunda bir birikim kazanmak isterseniz, sizin için yapılacak en doğru şey bir banka şubesine gitmek ve vadeli mevduat hesabı açtırma dilekçesi vermektir. Bu sayede belirli vade süresince paranızı bekletmeniz durumunda faiz kazancı elde etmiş olacaksınız. Burada önemli olan, hangi bankanın hangi şartlarda size daha iyi bir hizmet yapacağını öğrenmektir. Bu sayede daha başarılı bir birikim sonucu ortaya çıkacaktır.

Döviz Vadeli Hesaplarında Limit

Vadeli döviz hesabı açımında ve vadeye yatırılmasında bankalar limit kullanmaktadır. Piyasa koşullarına istinaden hesaplanan faizler ile getiri sağlayan katılımcılar farklı bankalar üzerinde istediği sürelerde vadeli mevduat hesabına yatırıyorlar. Bankaların döviz mevduat hesaplarında limit ABD dolarında ve Euro’da 1000 olarak belirlenmiş. Diğer para birimleri de farklılık gözetiyor. Vadeli Dolar Hesabı mı yoksa Vadesiz Dolar Hesabı mı başlıklı yazımızda hangi hesap ile daha avantaj sağlayabilir olduğunuzu da açıklamaya çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geçer? Yeni nesil alışverişin ödeme aracı kredi kartları ile internetten alışveriş yapmak...

Kapat