Dacia Duster Yeni Motoru İle Yollarda

  • 20 Şubat 2019

Dacia Duster Yeni Motoru İle Yollarda. Dünya ülkelerinde çok güçlü olmasına karşın doğa severlerin itirazları ile çevre dostu motor çabasına giren otomotiv firmaları özellikle dizel araçların motorlarında değişikliğe gidiyor. Son dönemde bu değişikliğe gidenlerden birisi de Renault’un alt markası olan Dacia. Türkiye’de oldukça tutulmasının ardından iyi bir satış seviyesine gelen Duster 1,5 motoru ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Çevre kirliliğine daha çok etki eden dizel araçların trafiğe çıkışı için tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yeni kurallar dizini karşımıza çıkıyor. Gelişen teknolojinin katkısıyla daha az çevre kirliliğine neden olacak motorların üretimi artarken, aynı anda bu motorların güçlerinde de artış meydana getiriyor.

Çevre Dostu Motora Sahip Oluyor

Yapılan Ar-ge çalışmaları sonrası 1,5 litrelik dizel motora ADBLUE katkısı sağlayan Duster mühendisleri bu sayede çevreyi daha az kirletecek bir motoru piyasaya sundu. Egzoz gazındaki zararlı gazları düşürerek katkı veren AdBlue katkısı sayesinde aracın yakıt normları 100 km de, 4,4 lt gibi iddialı bir konuma geldi. Belirtilen bu rakamlar bir araç için oldukça iyi bir yakıt performansı diyebiliriz.

Ar-ge çalışmalarını araca katmış olduğu diğer bir alternatif ise yeni yakıt püskürtme sistemi. Araçta yakıt tasarrufunun yanı sıra aracın torkunu yükseltmesi yine motorun beygir gücünü de yükseltmesine neden oldu. Eskisine göre 100 km’lik hıza 1 saniye gibi daha kısa sürede ulaşan aracın torku da 30 Nm kadar artmış durumda.

İki Farklı Motor Seçeneği Duster’da

SUV araç olarak piyasada satışta olan aracın yeni kasasının tanıtılmasının ardından müşterilerine iki farklı motor seçenekleri ile satışa sunuldu. 1,5 litrelik motora sahip araçta 90 ve 110 beygirlik iki fraklı güç standartlara uyumlu hale getirilerek müşteri beğenisine sunuldu. Torkunda meydana gelen artışlar sonucu ise 260 NM torka varan bir güç vermesi ayrı bir sürüş heyecanı veriyor. Yani her seviyede motorun verimliliği artmış durumda.

Aracın hızı maksimum 179 km seviyelerine çıkıyor olsa da, artan hız ile yakıt seviyeside yükseliyor. Aracın yapılan testlerindeki sürüş seviyeleri ile 4,4 lt’lik yakıt tasarrufuna inilmesi biraz zor görünüyor.

Renaulta sahip motor’da yapılan değişikliklerin ilerleryen zamanlarda diğer Dacia markalarına da uygulanacağı yapılan açıklamalar arasında.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu

Maluliyet Nedeniyle Krediyi Ödeyememe Durumu. Her canlı bir gün ölümü tadacaktır ve yaşam yolunda insanların başına kazalar gibi olmasını istemediğimiz...

Kapat