Büyükanneler Ne Kadar Maaş Alacak?

  • 10 Ocak 2017

Yapılan ilk açıklama ile herkeste merak uyandıran, torunlarına bakan büyükannelere maaş verilmesi haberinden sonra bu maaşların ne zaman verileceği merak konusu oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; yaptığı açıklama ile bin aile ile pilot uygulama kapsamında, sponsorlar yardımıyla gerekli çalışmaları ilgili bakanlıklara sunacaklarını, Haziran-Eylül ay’ı gibi bunun sonuçlarını göreceklerini belirtti.

Büyükanneler  Ne Kadar Maaş Olacak?

Bu açıklama ile pilot uygulamanın yapılacağı illerin ve ödenecek maaş tutarının yapılacak çalışma ile bu ay sonunda netlik kazanacak.

Bilindiği üzere doğum yapan ve yapması beklenen anneler ile özellikle çalışan annelere doğum sonrası ve öncesi izinleri, yarım zamanlı çalışma desteği sağlanmıştı. İstanbul Sanayi Odasının kadın istihdamını artırmak için önerdiği proje ile çalışan kadın sayısının artırılması amacıyla torunlarına bakan babaanne ve anneannelere teşvik maaşı ödeneceği açıklandı.

İlk etapta pilot illerin İstanbul, Bursa ve İzmir olması beklenirken, üçüncü pilot il olarak Antalya’nın olması bekleniyor.

Pilot bölgelerde hayata geçirilen torunlarına bakan büyükannelere maaş projesi ile kısa sürede görülen eksikliklerin giderilerek tüm yurda yayılması amaçlanıyor.

Neden Kadın İstihdamı Artırılıyor?

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik ve sosyal kalkınmada en önemli hususlardan biri kadın ve erkeklerin kaynaklara eşit olarak katılıp katılmadıklarıdır. Bu anlamda kadınların sosyal yaşama ve ekonomiye katılmadıkları ülkelerin hepsi az gelişmiş ülke konumundadırlar.  Dünyadaki nüfusun yarısını kadınlar oluşturur ve istihdama ile karar alma mekanizmalarına katılımları ile ülkenin gelişmesi hızlı adımlarla gerçekleşir. Gün geçtikçe kadınlar için oluşturulan projelerin sayısı artmasına rağmen yapılacakların çoğaltılması ile kadınların istihdama kazandırılması için daha çok adım atılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yurt Dışına Para Gönderme İşlemi başlıklı makalemizde azimo para transferi, paypal para yollama ve western union hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Vakıfbank Kredi Faiz Oranlarını İndindirdi

Yeni yıla girilmesinin ardından Vakıfbank Kredi Ürünlerinde yaptığı değişiklik ile kamu personeli, özel çalışalan müşterilerine kredi faiz oranları indirimi müjdesi...

Kapat