Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar mı?

  • 26 Aralık 2018

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişi sayısının her geçen gün artması beraberinde bazı soruların ortaya çıkmasına neden oldu. Çok fazla gelen sorulardan bir tanesi olan Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar mı? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Asgari ücret ne kadar? 

2019 yılı içerisinde asgari ücrete gelen zamdan sonra asgari ücret ile evini geçindirmek isteyen ve aynı zamanda bu maaş ile konut kredisi çekip kredi ödemek isteyen kişilerin merak ettiği sorun cevabına bir göz atalım.

2019 yılında yeni yapılan zamdan sonra asgari ücret ile çalışan bir kişinin alacağı maaş 2 Bin 20 TL olarak belirlendi. Özellikle bu tutarında beklenen asgari ücret indirimimi sağlayamaması asgari ücret ile çalışanların zor durumda kalmasına neden oldu.  Bu yüzden eğer aylık olarak almış olduğunuz asgari ücretin yarısı ile konut kredisi ödemek istiyor ve geri kalanı ile devam etme fırsatınız varsa sizlerde konut kredisi çekebilirsiniz.

Asgari ücretli konut kredisi çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine kredi imkanı sunarken dikkat ettikleri bazı detaylar bulunmaktadır. Bu yüzden de sizlere bu konu hakkında merak ettiğiniz detayları açıklamak istiyoruz.

Öncelikli olarak bankadan kredi çekeceğiniz zaman bankaya bildirmek il yükümlü olduğunu maaş bordronuzda ne kadar maaş aldığınız yazıyordur. Bu yüzden asgari ücret ile geçinen birisinin ev alması aslında günümüzde pek kolay değildir. Ancak bankadan çekmek istediğiniz kredi türüne ve ödeyeceğiniz vade taksitine bağlı olarak bunun değişkenlik göstereceğini belirtelim.

Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekibilir?

Bu konuda daha net anlaşılması için örnek vermek gerekirse, bankaya gittiğiniz zaman konut kredisi başvurusu sırasında en fazla vade sayısının 120 aydan 240 aya kadar çıktığını belirtmek istiyoruz. yani 240 ayını 20 yıl tekabül ettiğini belirtelim. Çekmek istediğiniz konut kredisi miktarı ile en fazla vade sayısı olan 240 ay içerisinde ödeyeceğiniz taksit hesaplamasından sonra eğer taksitlerinizin maaşınızın yarısını geçmemesi durumunda sizlerde konut kredisi türüne başvuru yapabilirsiniz. Bunda herhangi bir sakıncanın bulunmadığını belirtmek istiyoruz. 1800 TL olan asgari ücretin yarısı olan 900 TL aylık ödemeden sonra geriye kalan 900 TL ile evinizi geçindirme fırsatınız varsa bu konuda bankaların sizlere konut kredisi kullandırmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

Ancak günümüzde geçim fiyatlarını göz önüne aldığımıza zaman asgari ücret ile kredi çekecek olan bir kişinin ya ekstra olarak bir gelirinin bulunması gerekmektedir, ya da evli ise eşinin de çalışması durumunda konut kredisi çekerek rahat bir şekilde ödeme yapma şansı bulunmaktadır.

Yine de konut kredisi çekerken 900 TL ile geçineceklerine güvenen asgari ücretli çalışanlar diledikleri bankadan konut kredisi çekerek kendilerine uygun konutu alarak yaşantılarına bu şekilde devam edebilmektedir.

Gelir düzeyi olan herkes konut kredisi alımı için başvuru yapabilir. Önemli olan şartları taşıyor olabilmenizdir.

Bir önceki yazımız olan Kira Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde ev sahibine kiracı sigortası, Kira Sigortası ve kiracı sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Ankara Vergi Dairesinden Satılık Hacizli Araçlar

Çeşitli nedenlerle el konulan araçların hacizli satışları çok cazip olan fiyatı nedeniyle en ilgi çeken taşıt alım takiplerinin başında geliyor....

Kapat