Araç Kilometresi Sorgulama (Taşıt km Sorgu)

Araç Kilometre Sorgulama işlemi SMS yoluyla HASAR boşluk PLAKA boşluk Şasi Numarası yazılarak 5664’e mesaj gönderme yoluyla yapılıyor.

İkinci el araç alımlarında alımı yapacak kişilerin en büyük endişeleri kazalı olması, kilometresi düşürülmüş olan araçları alma ihtimali. Yüksek km yapan araçlar fiyat olarak düşük olurken yıpranma payları da dikkate alındığında alım yapan kişi için olumsuz bir çok nedeni oluyor. Bu nedenle araç alımı için araç kilometre sorgulama işlemi yapmak mantıklı bir adım. Bu adımı atabilmek içinde karşınıza birkaç alternatif çıkıyor.

Araç KM Sorgu

İkinci el araç alacaksanız bu alım öncesi birkaç masrafı göz önüne alarak ilgili sorgulamaları ve ekspertiz raporu almak önemli. Bu işlemin sorgulanmasında en büyük etken araç muayenelerinin yapıldığı Tüvtürk. Bazı araçlar iki yılda bir bazıları da yılda bir muayeneden geçirilmek zorunda ki araç trafiğe çıkabilsin. Bu muayene esnasında en çok dikkat edilen hususlardan bir tanesi de araçların km leri. Bu km her muayene de kayıt altına alınıyor ve sorgulandığında hangi km de muayene edildiği belirlenebiliyor.

Taşıt KM Sorgulama

Araç Kilometre Sorgulama işlemi için karşımıza çıkan yollar;

  • TRAMER ile SMS yoluyla km sorgulama işlemi
  • TÜVTÜRK Araç muayene kayıtlarını inceleme işlemi
  • E-Devlet üzerinden plaka yardımı ile sorgulama işlemi.

Sorgulama işlemleri SMS yoluyla yapılıyor ki bu sorgu sonrası yaklaşık 10 dakika gibi bir sürede tüm bilgiler cep telefonunuza yine mesaj yoluyla geliyor. Araç hakkındaki hasar kayıtlarını alabilmeniz için yapacağınız işlem;

  • HASAR boşluk PLAKA NO boşluk ŞASİ NUMARASI yazdıktan sonra 5664’e SMS gönderiyorsunuz.

Buradan yapılan sorgulamalar tamamen güvenilir ve alınan cevaplarda hızlı bir şekilde oluyor. Bu sorgulama sonrası aracın yapılan son iki muayenesi hakkında bilgi veriyor ve muayene tarihlerinde mevcut km si de görünüyor.

İkinci el araçların alımları muhtemel araçların kazaları ile yapılmış uzun yollar alıcısına maddi zarar olabiliyor. Örneğin ticari olarak çalışmış bir aracın km si çok oluyor. Bu şekildeki araçların fiyatları da piyasa koşullarına göre 1/3 oranında daha ucuz olacağından teknik olarak km si düşürülerek satışa çıkarılıyor. Bu durumda alıcı kişinin otomobil kadranındaki km yi görerek kanabiliyor. Bu şekilde adlanılmak yerine birkaç dakika içerisinde ödeyeceğiniz yedi TL gibi ücretler ile gerekli sorgulamalar söz konusu ediliyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Alacağınız aracın markası, modeli, rengi ve fiyatı gibi hususların yanında kilometreleri de önemli. Çünkü bir aracın belli bir km yapma gücü bulunur. Bu gücünü dolduran araçların alınması halinde kişinin karşısına tamir ve yenilenme masrafları çıkacaktır. Bu masraflarda bir motor yapımı için çok yüksek bedellere mal oluyor. Örneğin bir dizel aracın yenilenmesi günümüzde nereden bakarsanız 10 bin liraları buluyor. Bu kadar  büyük tutarlar ödeyip tamirle uğraşmak yerine alma talebinde olduğunuz aracın durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak en mantıklısı olacaktır. Bu nedenle alacağınız aracın ekspertiz firmalarınca gerekli raporu tanzim etmeleri sağlanmalı.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!
Önceki yazıyı okuyun:
Yoksulluk (Fakirlik) Belgesi Nereden Alınır? İhtiyacı Olanlara Çözüm Yolları

Piyasada ve internet sitelerinde fakirlik belgesi, diğer adlarıyla yoksulluk belgesi yada muhtaçlık belgesinden söz ediliyor. Fakat günümüzde yoksulluk belgesi, muhtaçlık...

Kapat