Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? SMS ve E Devletten Haciz Sorgulama

  • 18 Ekim 2018

İkinci el taşıt alımında dolandırılma korkusu almak üzere olduğu aracın üzerinde haciz olup olmamasını, araca ipotek konulup konulmadığını sorgulama yapılmasına neden oluyor. İpotek konulan aracın ruhsatına ipotek konulduğuna dair ibare düşülürken, haciz konulan aracın ruhsatlarında böyle bir açıklama bulamazsınız. Bunun için almak istediğiniz araca haciz olup olmadığını sorgulamak gerekir. Peki Araç Haciz Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

E-Devlet Kapısı Sorgulama Adresi

Kendi adınıza olan araca dahi haciz yada yakalama emri çıkartılabilir. Bu durumdan sizin araç sahibi olarak bilginiz olmayabilir. Vatandaşın bu anlamda en yakın devlet kanalı internet üzerinden bağlanabildiğimiz e-devlet kapısı. Buradan yapacağını giriş ile kendinize ait bütün işlemlere ulaşabiliyor, bazı başvurularınızı yaparken aynı zamanda aracınız ile ilgili sorgulamaları da yapabiliyorsunuz.

Yeni taşıt alımlarında karşınıza çıkmayacak olan haciz konulma işlemi ikinci el araçlarda her daim karşınıza çıkabilir. Alacaklar kadar araç satacakları ve aracı olanları da ilgilendiren bu durum ile maddi kayıplar yaşanabilir ve gereksiz yere adli olaylar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte maddi ve manevi cezalar ile yaptırımlarda cabası. Bu nedenle araç haciz sorgulama işlemi yapmanızda fayda olacaktır. Sorgulama adresimiz : https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama

Sadece Araç Sahipleri Sorgulayabiliyor

Araç haciz sorgulama işlemi sadece araç sahiplerinin yapabildiği bir şey. Başka birisinin aracının üzerinde haciz olup olmadığı, yakalama emrinin çıkarılıp çıkarılmadığını göremezsiniz. Bunun nedeni yetkili olmayışınızdır. Yani sizin aracınızı başka birinin sorgulama yapmasını ister miydiniz gibi bir soru ile cevaplamak açıklayıcı olabilir. Önceki zamanlarda başka birilerinin üzerine olan aracı sorgulama işlemi yapılmasına imkan veren devlet bu imkanı kısa süre önce ortadan kaldırdı. Bu durumda araç alacaksanız ne yapmalı? Bunun için araç sahibinin e-devlet üzerinden giriş yapmasını isteyerek aracın üzerinde haciz olup olmadığına dair sorgulama yapmasını talep edebilirsiniz. Yani mağduriyet yaşamamak adına bunu istemeniz sizin faydanıza olabilir.

Kişinin e-devlete giriş yapabilmesi için şifresi bulunmayabilir. Bunun için zaman kavramından kaçınmadan bir PTT şubesine kadar giderek şifre almasını isteyin ve bu işlemi mutlaka yapın. Sonuçta kendi birikiminizi yatıracaksınız. Sorgulama sayfasından yapacağınız sorgu ile araca haciz konulması halinde burada haciz konulduğuna ve dosya numarasına kadar bilgileri anlık olarak görebilirsiniz. Fakat bir bilgi yoksa araçta haciz bulunmadığı anlamına gelmektedir.

Araç Üzerinde Yakalama Kararı Varsa

Sorgulama neticesinde araç üzerinde yakalama kararı bulunuyorsa bu aracın kısa süre içerisinde el konularak ilgili otoparka çekileceği anlamına gelmektedir. Yani trafikten uzak tutulmaya çalışılıyor olabilir. Fakat EDS ile birlikte yeni bir teknoloji ağına çevrilen karayolları ile bu yakalamaların çok ta uzun sürmeyeceğini hatırlatalım.

SMS İle Sorgulama

Araçlar üzerinde haciz olup olmadığını sorgulamanın bir yolu da telefonlarımızdaki SMS’ler ile oluyor. SMS ile araca ait bütün bilgilere ulaşmak mümkün hale getirildi diyebiliriz. Tüm GSM operatörleri üzerinden 5664 numarasına göndereceğiniz SMS sorgulamaları neticesinde trafik poliçelerine kadar bilgi almak mümkün. Bunun için aracın plakasını 5664 numaraya SMS göndermeniz gerekiyor. Bu gönderim ile ayrıca ücretlendirme yapıldığı bilgisini de verelim.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Bankası Dilekçe Örnekleri

Türkiye’de kamu kurumları arasında yapılan yazışmalar Resmi Yazışma kuralları yönetmeliğine uygun olarak yapılıyor. Fakat tüzel kişilik konumundaki Garanti Bankası’na yazacağınız...

Kapat