Ankara Sanayi Siteleri

  • 23 Ocak 2019

Sanayi siteleri veya bölgeleri her türlü sanayi hizmetinin sağlanabilmesi için genellikle şehir merkezlerinden uzak alanlara inşa edilmiş bölgelerdir. Farklı konularda sanayi hizmeti sunan çok sayıda kişi veya kurumlar bu bölgelerde hizmet sunarlar. Ankara’da bulunan bazı sanayi siteleri şöyle:

Sincan Organize Sanayi Bölgesi

1990 yılında üretime başlayan Sincan O.S.B. karma bir organize sanayi bölgesidir. Mobilya, makine üretimi, zirai aletler, savunma sanayi gibi farklı konularda hizmet sağlamaktadır.

Günde yaklaşık olarak 40.000 aracın giriş çıkış yaptığı sanayi Türkiye ekonomisine 2 milyar ABD doları katkı sağlamaktadır.

 Ostim Organize Sanayi Bölgesi

 Ostim 1997 yılında O.S.B olarak Ankara işletmelerinin sorun ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarını başlatmıştır. Bu site günümüzde 17 farklı sanayi sektöründe ve 139 farklı iş kolunda hizmet vermektedir.

 Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi

 2001 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde kurulmuştur. Karma bir yapıya sahip olan Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi inşaat, otomotiv, matbaacılık gibi farklı konularda hizmet sunmaktadır.

 İvedik Organize Sanayi Bölgesi

 2003 yılında açılışı yapılan İvedik Organize Sanayi Bölgesi birçok farklı sanayi hizmeti sunmaktadır.107.000 kişiye istihdam sağlayan İvedik Organize Sanayi Bölgesi Türkiye ekonomisine yıllık ortalama 5 milyar ABD doları katkıda bulunmaktadır.

 Polatlı Ticaret Odası Organize Sanayi Bölgesi

 Ankara Polatlı ilçesinde 2008 yılında kurulmuştur. Öncelikli olarak yol, doğalgaz, telekominikasyon, atık su, dere ıslahı, arıtma tesisi gibi konularda hizmet vermektedir.

 Başkent Organize Sanayi Bölgesi

 2009 yılında Ankara şehir merkezine 40 km uzaklıkta Temelli bölgesine kurulmuştur. Metal, savunma, kimya gıda gibi farklı sanayi dallarında hizmet veren karma bir organize sanayi bölgesidir.

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

 2015 yılında Kahramankazan, Yenimahalle, Sincan ilçeleri sınırlarında kurulan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin amacı havacılık ve uzay konularında yerli sermayenin gücünü artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Elmadağ Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

 2017 yılında hizmete başlamıştır. Siteler Sanayi Sitesi olarak da bilinen Elmadağ Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi sadece mobilyacılık konusunda hizmet vermektedir.

Her şehrin ekonomik kalbi olarak faaliyet gösteren sanayi siteleri irili ufaklı bir çok işletmeyi bünyesinde barındırıyor. Ne denli küçük olsa da, ekonomiye katkısı büyük olan bu işletmeler ekonominin lokomotifi konumunda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ford Focus Trafikteki Yerini Alıyor. (2019 Focus) başlıklı makalemizde focus 2019, yeni focus fiyatı ve yeni kasa ford focus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi Notum Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi Notum Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? Banka alışverişlerimizin şahsımıza geri bildirimi diyebileceğimiz kredi notu bir sonraki alışverişlerde kullanacağımız kupon...

Kapat