Altı Kalemde Ucuza Otomobil Nasıl Alınır?

Toplum olarak iyisi olsun ama ucuza olsun kanısı içerisinde almak istediğimiz hususlardan bir tanesi de otomobiller. Her eve bir otomobil düşerken son istatistiklere göre hane başına neredeyse iki otomobilin düşüyor olması bu araçların alımına engel değil. Aksine mevcut otomobili daha iyisi ile değiştirmek, daha donanımlı, km si az lüks araçlar almak herkesin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek adına maddi yeterliliği bulunmayan kişilerin başta olmak üzere ucuza otomobil nasıl alınır sorusunu sorması elbette doğal. Belki bilinmez fakat ülkemizde gerçekten ucuza otomobil almanın yolları bulunuyor. Bu yolları genel olarak galerici olarak nitelendirdiğimiz araç ticareti yapan kişiler yakından takip ederken gerçek kişilere çok fırsat vermedikleri de bir gerçek. Yine de araştırma içerisine giren tüketici almak istediği aracı ucuza alabilir. Sizin için ucuza araç nasıl alınır sorusunu araştırdık.

Ucuza Araç Nasıl Alınır?

Aslında normalinden ¼ fiyatına daha ucuza otomobil alabileceğiniz yollar bulunuyor. Bu yolları sırasıyla irdelemek gerekirse farklı adımlar atmak gerekir ve en önemlisi de zarar etmemek adına araçtan, araç alımından, arızası ve kazası gibi hususlarından anlamak gerekiyor. Anlamıyorsanız da mutlaka anlayan kişilerden destek almak mantıklı adımlar arasında olmalı ki ucuza araç alımı yaparken daha çok zarar etmeyin.

İkinci el araç alımında piyasada temiz denilen iyi araç bulmak zor. Diğer ülkelerde karşınıza çıkmayacak olan boyalı, değişen parça ya da işlem görmüş parça ile araç fiyatlarının aşağılara çekilmesi gibi ön yargılar her daim karşımıza çıkıyor. Tüketici olarak sizler araç alımında bu boyalı değişen ile yönlendirmelere maruz kalırken bu işin ticaretini yapan kişilerde aksine araçları süsleyerek, vitrinlerde güzel sunumlar halinde satış yapıyor. Sizde ucuza araç alıyorum derken daha fazla ödeme yaparak galerici dediğimiz kişileri zengin etmiş oluyorsunuz.

Trafikte Aracınız Risk Altında

Aracınız ile trafiğe çıkıyorsanız aracınızın başına gelebilecek tüm riskleri göz önüne almış olursunuz. Buna keza hayati tehlikesi de bulunsa da trafikte kaza yapma olasılığınız her zaman bulunur. Trafiğe çıkmasanız dahi park halinde aracınıza çarparlarsa burada sizin mağduriyetiniz söz konusu oluyor. Bütün bunlar bir yana aracınız bundan böyle toplum içerisinde değersiz konumuna düşüyor. Nedeni ise kazalı olması, boyalı olması, hasar büyükse parçanın değişmesi. Bu durumlar ortaya çıkması halinde de aracınızın değeri düşüyor ki bu durum neredeyse yüzde 20 gibi rakamlara tekabül ediyor. Belki de kazanın durumuna göre daha fazla oluşabiliyor.

Muhtemel kaza sonrası aracınız özellikle sigorta üzerinden yapılırsa aracınıza hasar kaydı ekleniyor. Buradaki hasar kaydı da yüksek tutarlardaysa aracınızın maddi değerinin daha çok düşmesi anlamına geliyor. 50 bin liralık bir aracınız varsa kaza kaydına göre 30-35 bin lira seviyelerinde satabilirseniz çok şanslı olabiliyorsunuz. Hasar kaydı daha yüksek ise aracınız pert denilen bir hususa dönüşüyor. Pert olmuş olan araç ise maddi olarak piyasa değerinin yarısının altında fiyatlara neden oluyor. Özellikle şasi kısmında problem olan araçlarda sıkıntı büyük. Bu araçlara tamir uygulansa dahi orijinal durumundan kötü olacağı için aracın yolda gidişatı da bozuluyor.

1- Ucuza Araba Almanı Yolu Pert Araçlar

Ucuz araç almak istiyorsanız bu yollardan birisi pert olan araçları almak. Kazalı konumdaki pert araçları piyasa değerinin beşte bir fiyatına almanız mümkün. Bu sayede aracı yaptırarak kullanabilirsiniz ya da satışa konu ederek para kazanabilirsiniz. Fakat tamiratı kediniz yapacaksanız burada aracın parça ve işçilik fiyatları hakkında bilgi edinmek gerekir. Aksi takdirde aracınız size kazanç sağlamaz aksine zarar yazabilir. Bu durumla karşılaşmamak için yine araştırma ve bilgisi olan kişilerden danışmanlık alınabilir. Bu türdeki işlemi genelde sanayici dediğimiz araç tamiri yapan kişiler yapıyor. Bu sayede aldıkları aracı ucuza tamir ederek satışa konu edip sonarsında da para kazancı sağlıyorlar.

2- Sigorta Şirketlerinden Araç Alımı

Eski model bir araca yetecek maddi sermaye ile bu türde pert bir aracı alıp, birkaç yıl binerek satmak mantıklı olabilir. Bu türde araçlar genelde sigorta şirketleri bünyesinde bulunuyor. Perte çıkan araçları sigorta kapsamında geri alarak yerine yenisini veren şirketler bu türdeki araçlarını ihale yöntemi ile satışa çıkarıyor. Pert araçların alımı için yine bilgili olmak gerekir  fakat sigorta şirketlerinin sattığı araçlarda hasarlar çok fazla olmayabiliyor. Bu nedenle ucuza araç almanın alternatiflerinden birisi sigorta şirketlerinden ucuza araç alımı olarak karşımıza çıkıyor. Araç alımında tecrübeniz bulunmuyorsa mutlaka bilen kişilerin tavsiyeleri ile hareket etmekte fayda bulunuyor. Alacağınız aracın motor, şase numarası karşılaştırılmalı. Birbirinden farklı olan numaralardaki araçların alımından kaçınılması gerekir.

3- İcralık Otomobiller Ucuza Satılıyor

Mekanik aksamı ve donanımı iyi ve sağlam olmasına rağmen ucuza satışa konu edilen bir husus da icralık araçlar. İcra müdürlükleri üzerinden hacze konu edilen araçlar yine bu kanallar üzerinden açık artırma yoluyla yada ihaleyle satılabiliyor. İcralık araç nasıl alınır başlıklı yazımız ile ayrıntılarına bakabileceğiniz bu işlem ile piyasa fiyatının beşte birine daha ucuza araba alabilirsiniz. Bu anlamda icradan araç almanın riskleri başlıklı yazımız ile karşılaşacağınız hususları da göz ardı etmemek gerekir.

4- Bankalardan Satılık Araçlar

İcralık aracın farklı bir versiyonu olan bankadan satılık araçların konusu taşıt kredisi alan fakat kredisi ödenmeyen araçları teşkil ediyor. Bu araçların alımı için bankalar arasında farklılık gözetiyor olsa da devlet bankaları aynı anlayış içerisinde hareket ediyor. Bu anlamda bankalar arasındaki farklı araç satımı ve alımında yapacağınız adımları sizlere farklı makaleler ile açıklamıştık. Bu makalelerimiz sırasıyla;

5- Vergi Dairelerinden Satılık Araçlar

Hazine ve Maliyeye ait her il bünyesinde faaliyet gösteren vergi daireleri devlete olan borçlara karşılık alınan araçların satışına konu oluyor. Burada bulunan araçlar her ilde farklı zamanlarda ihale yöntemi ile satılıyor. Bu satılığa çıkarılan araçların alımı yine ucuza alıma konu edildiğinden talep edilen hususlar arasında bulunuyor. Vergi Dairelerinden araç alımı için daha önce hazırladığımız Defterdarlıklardan Araç Nasıl Alınır başlıklı yazımızda atacağınız adımlara yer verdik. Ucuza araç alımı için vergi daireleri değerlendirilebilecekler arasında bulunuyor.

6- Gümrüklerden Araç Alımı

Ucuza araba almanın bir diğer yolu da gümrük kapılarında satışa çıkıyor. Yurt dışından getirilen fakat yasal olmadığından bahisle alıkonulan araçlar miadını doldurmasının ardından ihale yöntemi ile satılıyor. İnternet üzerinden inceleyebildiğiniz araçların alımı için izlenecek yol farklı. Zira araç için proje çizimi de söz konusu ediliyor. Fakat emsallerine göre daha ucuza satılan gümrük araç satışları sizin için bir alternatif olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar başlıklı makalemizde ziraat bankasından araç satışı, ziraat bankasından hacizli araç ve ziraat ikinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Bankaların Mesai Saati Dışında Döviz Alım Satımı Yapan Yerler

Döviz kurlarındaki ani dalgalanmalar neticesinde para kazanan kişilerin hikayesi herkesi cezp etmiş durumda. Bu durumdan nasibini almak isteyen özellikle küçük...

Kapat