Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik

  • 24 Ocak 2016

Tercih, politik belirsizlik, alanda meydana gelen gerilimlerle dolu bir senesi geride bıraktık. Teşebbüsçülük eko sistemi bu olumsuz ortamda bile gelişmesini sürdürmeye aynı ritimde devam etti. 2015 seneye kısacası bir göz atacak olursak, teşebbüsçülük ekosistemi amaçlı bir takım mühim gelişmeler şöyleydi: Kocaman bir stil olarak, 2015 senesinde bilhassa Bitaksi benzeri taşınabilir bazlı iş modellerinin benzersiz yükselişine şahit olduk. Pazarın evrensel büyüme oranı yüzde 40’lar seviyesindeyken, taşınabilir bazlı işlerde büyüme rakamları yüzde 200’leri aştı. Şehirli insanın zamanının gittikçe daralıyor olması ve gsm telefonu yardımıyla aradığı zaman, aradığı yere ürün veya hizmet sipariş edebilme kolaylığı, Kapgel ve Getir benzeri iş modellerin de dinamosu oldu.

Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik

2015’de bilhassa food-tech (gıda teknolojisi) alhemen, sebep Ülkemiz’de ve gerekse dünveya, mevduat patlaması yaşandı. Esasında e-ticaretin en kocaman kategorisi olma yolunda ilerleyen gıda işinin dev potansiyeli çok daha sıkı anlaşıldı. Mo-bilitenin de getirdiği artı kolaylıklar, Tazedirekt ve Meal Box benzeri online gıda ve yiyecek işlerine kocaman ivme kazandırdı. 2015 senesi, Geçmiş zamanda bir aşama parlayan ve maksimum indirimi sağlama iddiası taşıyan vesile siteleri amaçlı birçok oldukça başarılı geçmedi. Mesela, dünya devi Groupon Ülkemiz pazarından çekildi.

Diğer yandan, ürününü, muhtevanını ve alıcı kitlesini farklılaştıraalim, alıcı deneyimine odaklanan dikey e-ticaret ise süratle yükselişe geçti. Tazedirekt, Modanisa, BuldumBuldum, Vivense benzeri markalar bizzat kendilerini farklılaştırmayı bildiler. Bilhassa, 2015 en başında 5.5 milyon dolar mevduat alan Modanisa, dünyanın en kocaman online tesettür giyim sitesi konumuna yükselerek çok uyarı çekti. Teşebbüsçülük alhemen, senenin en mühim vakası ise, Yiyecek Sepeti’nin 589 milyon dolar değerleme ile Delivery Hero’ya satışı oldu.

İnternetten satılan ürünler

Bunun yanında 2014 ve öncesinde bilhassa e-ticaret çok yaygındı, hem bir girişim bazında hem bir de mevduat alan girişim bazında. Son vakitlerde ‘online only brand’ ismi verilen sadece webten satılan ürünler de stil olarak yatırımcıların dikkatlerini çekmeye başlamıştı. Bilhassa de piyasadaki e-ticaret girişimlerden çeşitli bir çıkma noktası varsa veya tespit edecek bir dikeye odaklanmışsa girişimciler diğerlerinden farklılaşabiliyordu. Fakat yepyeni teknolojilerin hayatımıza girmesiyle beraber çok birşey değişti.
Artık melek yatırımcılar, tekrardan bilişim ve internet teşebbüsleriyle yakından ilgilenirken, taşınabilir, bulut, kocaman bilgi benzeri teknolojileri birlikte bir ürüne dönüştüren veya donanımsal bağlamda fark oluşturan ürünlere yöneliyorlar.

Melek yatırımcı artacak

2016’da melek yatırımcılık kültürünün de yaygınlaşacağı düşünülüyor. Ekosistemdeki oyuncular birbirinden öğreniyor, daha çok girişimle çabuk bir biçimde ekosistemi büyütebilmek amaçlı melek yatırımcı sayısının ve kalitesinin de çoğalması gerekmektedir, iki sene öncesinde melek yatırımcı sayısı 50’yi geçmezken bu sabah bu rakam 500’leri geçti. Bu sayının bu sene da gittikçe çoğalması bekleniyor.

Teknoloji bilhassa de yazılım uygulama geliştirmeye karşı girişimlerin 2016’da sene hepten artmasını bekleniyor. Üniversitelerdeki kuluçka merkezleri ve teşebbüsçülük konusundaki etkinliklerin tesiriyle üniversite talebeleri içinde girişimci olma fikri yaygınlaşıyor. Daha fazla sayıdaki gencin girişimci olarak kalifiye işlere imzasını atacağı öngörülüyor. Bir Sonraki dönemde, hükümet kaynaklı destekler yardımıyla inovasyon, biyolojik denetim ve geliştirme tabanlı girişimlerin de önem kazanmaya başlayacağı da düşünülüyor.

 

Biz de teşebbüsçülük ekosisteminin kanı önderlerinden 2016 senesi yaklaşımlarını aldık. Bunun yanında üniversitelerden derneklere civarı ekosistemin bütün paydaşlarının 2016 ajandasını öğrenyüksek.

GARANTİ BANKASI EVRENSEL MÜDÜR YARDIMCISI NAFİZ KARADERE

Daha fazla kişiye erişerek portföyümüzü genişleyeceğiz

“Garanti Bankası olarak girişimcilerle bir araya gelebileceğimiz, fikirlerini değerlendirebileceğimiz, yardım verebileceğimiz, ulaşamadıkları desteklere erişebilmesini sağlayacağımız, bilgi paylaşımında bulunabileceğimiz mümkün olduğunca çok platform yaratmak amaçlı çalışıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) aracılığıyla kurulan BUMED Business Angels (BUBA) ile stratejik işbirliğine gittikçe, GarantiPartners platformunu hayata geçiryüksek. Yepyeni fikirlerin gelişmesine katkıda var olmayı ve teşebbüsçüleri her alanda desteklemeyi temel sorumluluklarımızın içinde görüyor, GarantiPartners platformuyla melek yatırımcıların meydana getirdiği yatırımcı ağı yardımıyla, teşebbüsçülere yardım vermeyi amaçlıyoruz.

Şubat 2015’te hizmete geçtiğimiz GarantiPartners oluşumu, bütün bilgi ve birikimimizi girişimcilerin hizmetine sunmanın yanında, girişimcilerin projelerini hayata geçirmeyi ve girişimlerinde sürdürülebilir büyüme sağlamak amaçlı strateji geliştirmeyi de kapsıyor. GarantiPartners ile yepyeni iş kuran, yeteri kadar anaparaya ulaşmak ve fikrim anlatmak isteyen fakat gereken yol ve kaynaklara ulaşamayan, yüksek motivasyona ve sürdürülebilir rekabet avantajına sahip, pazar potansiyeli, tam olarak bir pazarlama planı ve güçlü bir gelir modeli kalan erken-aşama girişimler ve KOBİ’ler amaçlı ‘Girişim Hızlandırma Programıyla mevduat alma ve büyüme potansiyeli kalan her ölçekten ve sektörden erken aşama girişimlerin, KOBİ’lerin ve büyüyen girişimlerin desteklenmesini, projelere ivme kazandırılmasını hedefliyoruz. GarantiPartners hızlandırma programında bir sonraki senede teşebbüsçülere fayda sağlayacak fırsatlar sunmaya aynı ritimde devam edeceğiz. Dağıtım kanalı kalan şubelerimiz vasıtası ile daha çok kişiye ulaşıp, başvuru sayısını arttırarak, portföyümüzü genişleterek ve çeşitlendirerek, programımızdan fazladan girişimcinin haberdar olması ve faydalanmasını amaçlıyoruz. Portföyümüzdeki mevcut teşebbüsleri ekosistemde sürdürülebilir hale getirmeyi, beynelmilel platformlarda tanınmasını sağlamayı ve yatırımcıları portföyümüzdeki girişimlerle daha efektif buluşturmayı amaçlıyoruz. 2016 bitiminde 30 girişimciyi GarantiPartners Hızlandırma programına dahil olmak üzere etmeyi hedefliyoruz.”

ASLANOBA CAPITAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAŞAN ASLANOBA

“Varlıklı ailelerin genç kuşakları melek yatırımcı olacak”

“2016’da Ülkemiz’de, startup’ların dijital ekonomide değer yaratma anlamında, en oldukça başarılı model olduğu hepten sıkı anlaşılacak. Gelişmiş pazarlarla aramızdaki fark çok açıldığı amaçlı, start up’iara yatırımlarda 2016’da, 2015’e yönelik, en az yüzde 100’lük yükseliş beklenmeli, nedeni ise bu civarı kocaman fark sürdürülemez durumda. 2016’da çok daha çok sayıda yepyeni girişim ve mevduat göreceğimize eminim; nedeni ise bütün yeryüzünde son iki yıldır mobilitenin ateşlediği yepyeni ve öncekilerden çok daha çabuk ve kocaman bir dijital devrim yaşanıyor. Bilhassa fintech alhemen, yeryüzünde çılgınca mevduat furyası yaşanmaya aynı ritimde devam edecek.

 

Neticede, finansal bir hizmetin, geleneksel bankacılık sistemindeki civarı maliyetli olmaması gerektiğini fark eden girişimler, bankacılık sistemini zorlamaya aynı ritimde devam edecekler. Ülkemiz’de de elektronik para hakkında lisanslama sürecinin hızına bağlı olarak dünyadakine benzer gelişmeler olacağına inanıyorum. Taşınabilir ticaret amaçlı gözde ödeme sistemi olabilme savaşı ise benzersiz kızışacak, çok kocaman tanıtım ve tutundurma bütçeleri harcanacak. Melek yatırımcılık yükselen değer olmaya aynı ritimde devam edecek, melek yatırımcılarımızın sayıları ve yatırımları artarak sürecek. Bununla Beraber, varlıklı ailelerden gelen ve dijital ekonomiyi anlayan genç kuşaklardan birden fazla melek yatırımcı çıkacağını tahmin ediyorum.”

Bir önceki yazımız olan iş fikirleri ve fırsatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
iş fikirleri ve fırsatları

Günümüzde her biri gezegeni muhafaza etmek ve temizlemek amaçlı bir birşeyler inşa etmek talep ediyor. Çevreciliğin yükselen popülaritesi taşma noktasına...

Kapat