2 Bin Lira Maaşla Ne Kadar Kredi Çekilir?

  • 15 Kasım 2018

Bankalar yasalar gereği kredi verirken bazı hususları göz önüne almak zorundalar. Buna oranla maddi kayıp ve zarar yaşamamaları içinde verdikleri kredileri kendileri de bir takım kurallar koyarlar ve herkese kredi vermekten kaçınırlar. Kredi tahsisinde baktıkları hususlar içerisinde kişinin kredi notunun yüksekliği, geliri, geliri ile alacağı kredinin orantısı ve bu orantıya kıyasla yapabileceği ödeme miktarı her zaman önceliklidir. Yani gelirinizden fazla ödemeniz gereken taksit tutarlarında bir kredi vermekten kaçınır. Bu hem yasal mevzuat gereğidir hem de kendi kazancı için geçerlidir. Geri dönüşü olmayacak bir paranın verilmesi bankalar müsama gösteremez. 2 Bin lira maaşla ne kadar kredi çekilir sorusunu arayan kişiler de muhtemelen bu kadar maaş alıyorlardır.

Ayrıca alınan kredinin faiz tutarı, vadesi de alınmak istenen kredi miktarı ile gelirine orantısı doğru olmalıdır. Vade uzayınca biraz daha yüksek kredi alınabilir. Fakat burada da fazladan faiz ödemesi söz konusu olacaktır.

Kredi tahsisinin yapılmasında bankalar kişinin gelirinin en çok yüzde 60 oranında aylık taksit ödeyebileceği bir kredi tahsisi yapabilir. Bir çok bankada bu oran % 50 olmasına karşın şansınızı zorlarsanız gelirinizin yüzde 60’ını taksit ödeyerek kredi alabilirsiniz. Yani 2 bin lira maaşla ne kadar kredi çekilir diye bir sorunun ilk cevabı aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı bin 200 Lira olmalıdır.

2 Bin lira maaşlı bir tüketicinin alacağı kredi de önemli. Burada alacağınız taşıt kredisi ise biraz esneme olabilir. Konut kredisi ise ya da tüketici kredisi alıyorsanız çok yüksek rakamlar vermekten bankalar kaçınır. Taşıt ve konutta ipotek konulmasına rağmen kişinin aylık bazda harcama yapabileceği, yaşamını ikamet ettirebileceği bir gelirin kendisine kalması ön koşullar arasında bulunuyor.

Bu durumda bin 200 lira taksitle ne kadar kredi alabilirim sorusu gündeme gelebilir. Bankaların kredi faiz oranlarına göre bu durum farklılık oluşturacaktır. Yüksek faizli bir bankadan aldığınız tutar maalesef daha düşük oranlara tekabül eder.

2,35 faiz oranlı bir bankadan kredi alacaksanız aylık ödemeniz 1248 TL olmak üzere 28 bin lira kredi alabiliyorsunuz. Bu kredinin vadesi 36 ay. Ama siz bu krediyi 12 ay vadede almak istiyorum derseniz banka bu olaya sıcak bakmaz.

Alacağınız kredinin faiz oranı 2,19 olursa burada alacağınız limit 30 bin lira olurken ödeyeceğiniz tutar da 1298 Lira seviyelerinde oluyor. Vade süresi ise 36 ay. Ama 24 ay çekmek isterseniz ödeyeceğiniz taksit tutarı 1709 Lira olacağın kredi alabilmeniz mümkün değil.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Güncel Tüketici Kredisi Faizleri ve Başvuru Yolları başlıklı makalemizde güncel kredi faizleri, kredi hesaplama ziraat ve ziraat kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
QNB Finansbank Tüketici Kredisi Faizleri

Son aylarda bankacılık sektörünün yaşamış olduğu hızlı ivmeler sonrası aniden yükselen rakamlar yerini önce paralel bir seviyeye sonrasında ise inişe...

Kapat